Місія “Програміст”: від навчання до працевлаштування.

Місія “Програміст”: від навчання до працевлаштування.

21 століття – епоха видатних технічних звершень та досягнень, це ера правління техніки, науки та…коду. Не дарма кажуть, що вміння писати код – це грамотність ХХІ ст. ІТ-фахівці входять в трійку найбільш актуальних професій в Україні. Працевлаштування в сфері ІТ забезпечить тебе не тільки перспективним  місцем роботи, але ще й стабільною та високою, у порівнянні з іншими галузями, заробітною платою. У джуна – так би мовити, ще “зеленого” працівника-початківця в ІТ галузі дохід складатиме від 300 доларів. Серед педагогів і вчених зростає переконання в тому, що будь-яка людина може навчитися програмувати так само, як навчитися читати, писати, рахувати або керувати автомобілем. За статистикою, тільки 48,3% нині працюючих ІТ-фахівців в Україні мають технічну освіту, решта закінчили університети за іншими спеціальностями. Тому за доброї базової підготовки працювати в ІТ зможе кожен.

Головне – бажання!

Якщо ти справді вирішив пов’язати своє життя з програмуванням – починай діяти! Програмування можна порівняти зі спортом – повинен бути безперервний рух та шлях удосконалення, аби досягати нових спортивних результатів та перемог. Так само й тут, але працюєш ти не м’язами, а клітинами свого мозку, якому необхідно увесь час генерувати нові ідеї, насичуватись знаннями та новою інформацією, якої насправді все більше й більше з кожним днем. Ти повинен не йти в ногу з програмуванням, а бігти, або ж, навіть, летіти.

На запит: “онлайн курси програмування” пошукова система видає нам більше 72 тисяч результатів. Ютуб також переповнений відео-уроками та курсами. 90% таких матеріалів розраховані на тих, хто вже розуміє базові принципи або ж навпаки, не розуміє зовсім нічого. В результаті пропадає той самий «середній» інформаційний пласт, який і дозволяє перейти з розряду новачків в розряд початківців програмістів. Немає його з тієї причини, що введення в програмування відбувається на прикладі однієї програми, основні принципи подаються на основі іншої програми, а «вищий пілотаж» показується на чомусь третьому, тому цілісної картини не складається.

Стаціонарних курсів та шкіл програмування також вистачає й саме такий формат навчання найпопулярніший серед бажаючих освоїти програмування. Й цьому є пояснення. По-перше, перед вами викладач, до якого в будь який момент можна звернутись із запитанням, щось перепитати, попросити повторити. По-друге, ви виконуєте домашні завдання, які потім перевіряються. Також, це місце живого спілкування, обміну досвідом та що не менш важливо  – помилками, порадами тощо. Програма курсу поступово та послідовно, чергуючи теорію з практикою, ґрунтовно пояснить та допоможе засвоїти певний пласт інформації. Ви в реальному часі на прикладі власного проекту розбиратимете ту чи іншу тему. Також, зазвичай заняття проводяться у зручний час – ввечері.

chairs on the podium

Як скласти ідеальне резюме?

Ось ви закінчили курси за певним профілем, що далі? Більшість шкіл програмування надають можливість подальшого працевлаштування або допомагають скласти резюме.

Близько 50% резюме відсіюються ще на стадії перегляду. Щоб потрапити в 50%, кого запросять на співбесіду, необхідно засвоїти кілька нескладних порад. Найважливішою інформацією для HR є ваш досвід роботи, виражений в цифрах. Число пишіть цифрою – око за таке чіпляється. Резюме повинно бути написане грамотно! Якщо кандидату важко перевірити документ в MS Word spellchecker і повиправляти все підкреслене червоним, то його професійний рівень можна оцінити доволі посередньо. Особливо граматичні помилки шкодять тим, хто претендує на високооплачувану посаду, посаду менеджера, QA.

Досвід роботи описуйте в хронологічному порядку, починаючи з останнього. Особливу увагу звертають на останні 2-3 проекти. Що тут очікують побачити:

 • тип проекту – web, desktop, server side, high-performed, low-performed, тощо;
 • основні обов’язки – типи задач, які ви вирішували;
 • посада (Junior Java Developer, Team lead, etc);
 • технології – обов’язково вказати технології, які ви використовували у проекті.

Додайте фото в своє резюме. Людський мозок дуже добре працює з візуальними образами, чудово вміє їх запам’ятовувати. Отже, при прийомі рішення, кого із прослуханих кандидатів затверджувати на вакансію, перевагу матиме той, у кого буде фото. Крім того, через деякий час ваше резюме  може знову трапитись HRу, і ситуація буде схожа на наступну – “о, так це ж той класний спеціаліст, що був у нас півроку назад”. Стиль фото має бути діловий. Фото з котиками, на морі, з пікніку нехай залишаються для соцмереж.

Виявляється, не всі вказують свої контакти в резюме.  Skype в аутсорс-бізнесі – інструмент комунікації номер один! Тому радимо окрім номеру мобільного телефона, додати саме skype-лінк.

Чого не варто робити?

 • не варто брати чуже резюме й просто міняти прізвище та контактні дані, не доречно писати “володію Word, Excel”, якщо претендент позиціонується як ІТ-фахівець, то володіння елементарними офісними додатками вже стандарт для будь-якого співробітника;
 • не варто вставляти усі абревіатури та скорочення, які вдалося згадати, тим більше якщо претендент не знає, що вони означають;
 • писати знання з тем, з якими претендент знайомий тільки з чуток;
 • розписувати кожне попереднє місце роботи на сторінку тексту, компанії не дуже цікаво, чим кандидат займався у фірмі, в якій він працював 10 років тому. Ідеальне резюме: 1-2 сторінки, короткий опис знань, короткий опис виконуваних завдань на останніх 2-3 місцях роботи, наявність максимальної контактної інформації для зв’язку.

 Hand filling resume

Кілька порад для успішної співбесіди.

Один з найважливіших етапів прийняття на роботу – це технічна співбесіда: інтерв’ю, де кандидат повідомляє про досвід роботи, навички, перелік технологій, якими володіє. Якщо звернути свою увагу на дрібниці й привести їх до ладу – можна позитивно вирізнитись серед інших претендентів на вакансію.

Ключовими на співбесіді є такі фактори:

 • наявність знань у необхідній галузі;
 • наявність самостійного досвіду;
 • впевненість, але не самовпевненість.

Важливим є уміння спокійно та впевнено представити себе, показати свої знання. Один з ключових моментів – чесність у відповідях. Використовуючи кілька запитань на одну тему, але сформульованих по-різному і в різні моменти співбесіди, можна легко зрозуміти, наскільки чесний претендент, розповідаючи про свої знання та досягнення.

hr boss

Пам’ятайте!

 • Кандидату можуть пробачити брак досвіду і незнання певних технологій, якщо він демонструватиме зацікавленість та адекватність.
 • Перед тим, як йти на співбесіду, попросіть когось з рідних чи друзів поставити вам кілька запитань і спробуйте відповісти на них упевнено й чітко.
 • Виберіть кілька тем, в яких ви сильні, і постарайтеся зробити максимальний наголос на них.
 • Не намагайтеся з перших хвилин здатися “своїм хлопцем” – адже ви прийшли справити враження професіонала, а не клоуна.
 • Подбайте й про свій зовнішній вигляд, одяг  повинен бути чистим та охайним.

До співбесіди варто скласти список можливих і популярних питань, які з легкістю знайдете в інтернеті, деякі згадаєте з власного досвіду чи з досвіду ваших друзів, одногрупників, колег, тощо. Варто завести шпаргалку, куди б ви вказували всі ці моменти й у такий спосіб накопичували знання.

До кожної співбесіди необхідно готуватись окремо. Крім переліку загальних питань, варто освіжити в пам’яті інформацію щодо технологій, які вимагаються у вакансії. Потрібно мати інформацію й про місце, куди ви йдете на співбесіду: що це за установа/компанія, чим вона займається, який її основний рід діяльності, тощо.

Кілька загальних порад:

 • призначайте співбесіду на ранок – зранку мозок краще працює;
 • відпочивайте напередодні, добре виспіться;
 • дорогою на співбесіду облиште хаотичні спроби повторити весь матеріал;
 • налаштуйтесь на позитив.

Чого не варто робити?

 • не варто казати: “Я не хвилююсь через зарплату/умови праці/завдання, оскільки я влаштовуюся тимчасово, поки не знайду кращу роботу “;
 • не варто сварити керівництво або співробітників на попередньому місці роботи, оскільки подібна поведінка розцінюється як схильність до скандалів;
 • не варто казати, що йдеш працювати до цієї компанії лише тому, що вже в десяти компаніях до цього відмовили;
 • не варто на кожне запитання відповідати: “Так, я цього не знаю, але я легко навчаюся” – компанія шукає не учнів, а фахівців. От якщо ви знаєте 9 систем із 10 потрібних, а ще одну обіцяєте довчити – це інша справа.

Елементарно, Ватсон? Так, елементарно. Тим не менш, далеко не всі дотримуються вищезазначених рекомендацій. Як показує практика, прицільна увага до деталей в кінцевому результаті дає змогу якісно вирізнитись серед інших кандидатів.

Вас охопив мандраж?  Зробіть вправу на дихання:  глибокий вдих чергуйте з поступовим повільним видихом 3-4 рази -це допоможе розслабитись та наситити організм киснем. Сконцентруйтесь на тому, що ви нічого не втрачаєте. Отримаєте offer – вітаємо, ви впорались на “відмінно” та досягли бажаного результату. Відмова – теж добре! Адже ви отримали безцінний досвід, який залишиться з вами назавжди і допоможе в майбутньому уникнути помилок та краще себе проявити.

638 0

Коментарі

Будьте першим хто залишить коментар...