Skill XXI-ого століття: навіщо та як створювати власні сайти?

Skill XXI-ого століття: навіщо та як створювати власні сайти?

Навіщо і кому необхідно вміти створити власний сайт.

В інформаційну епоху складно конкурувати без присутності в інтернеті. Ми купуємо одяг в інтернет-магазині, замовляємо їжу на сайтах улюблених закладів харчування, бронюємо готелі та транспорт онлайн. Сьогодні багатьом людям сайти стали корисними для повсякденного життя, бізнесу, роботи. Для певної ж частини населення власні сайти взагалі є обов’язковим елементом конкурентоспроможності, фінансового та особистісного зростання. Це стосується «дрібних» підприємців, дистриб’юторів мережевого маркетингу, журналістів, політичних діячів і багатьох інших осіб, яких відсутність сайту або блогу ставить програшне становище. Проте, не кожен бізнес вирішує створити веб-сайт: звертатися в студію дорого, а робити самостійно складно.

Для таких людей існує кілька рішень:

 • замовити сайт у спеціалізованій студії або у фрілансера, в цьому випадку доведеться витратити певну суму грошей;
 • не робити сайт і втратити частину цільової аудиторії – це можуть бути потенційні покупці, постачальники, партнери;
 • навчитись створювати сайт самостійно, для цього потрібна посидючість  і бажання отримати гарний результат.
 • аби ви не заблукали в величезній кількості інформації, радимо вам пройти спеціалізовані курси веб-програмування, які надають якісті знання, усе системно, послідовно та зрозуміло вам пояснять, а головне  покажуть на реальних прикладах та проетах. А професійний викладач завжди грамотно відповість на ваші запитання, краще розкриє тонкощі та секрети веб-майстреності, аніж будь-який онлайн-ресурс.

big banner front

Створення сайту: від ідеї до реалізації. Бекенд та фронтенд.

У вас є сформована ідея, бачення сайту з урахуванням аудиторії та необхідного функціоналу.  Прийшов час власне до реалізації задуму. Тож з’ясуємо з яких етапів складається веб-розробка та які знання необхідні для створення сайту.

Веб-розробка поділяється на роботу на стороні браузера (фронтенд, верстка) та на стороні сервера (логіка, бази даних).

Існує багато різноманітних систем, фреймворків, мов, сервісів, бібліотек  які можуть створювати та генерувати веб-сторінки на веб-сайтах. Більшість, але не усі веб-сайти будуються з допомогою мови розмітки HTML(HyperText Markup Language) та каскадних таблиць стилів CSS (Cascading Style Sheets).  Частина сайтів створюється за допомогою таких технологій як Flash, JavaScript тощо.

Обидві мови (HTML i CSS) є обов’язковою базою для будь-якого технічного спеціаліста, задіяного у веб-розробці.

Мова HTML описує структуру та вміст веб-сторінки, а за допомогою мови CSS можна надати сторінці потрібного вигляду. Без мови HTML, мова розмітки CSS немає сенсу.

Таким чином, якщо вирішили йти у веб, то в більшості випадків хоча б базові знання HTML i CSS вам будуть просто необхідні. CSS – каскадні таблиці стилів, це те, як HTML представлений. Так само як HTML описує контент, таблиці стилів визначають, як документ виглядає. CSS може бути застосований як до окремого тегу – елементу, так і одночасно до всіх ідентичним елементам на всіх сторінках сайту.

CSS по суті свого роду доповнення до HTML, яке значно розширює його можливості. HTML в чистому вигляді має дуже обмежений набір інструментів, який не дозволяє вирішувати ті чи інші дизайнерські і функціональні задумки веб-майстра. “Як прибрати підкреслення посилання?” або “Як зробити щоб навівши курсором на це саме посилання воно змінювало колір і підсвічувалось?”. Саме тут і приходить на допомогу CSS, який вирішує більшість завдань, що стосуються дизайну сайту.

CSS, HTML

Припустимо, Ви написали сайт в ньому 100 сторінок. І раптом вам знадобилося змінити його дизайн. CSS пропонує розумне рішення цієї задачі: один раз в окремому файлі повністю описати весь дизайн сайту, припустимо: усі заголовки <h1> робити червоним кольором, параграфи <p> писати курсивом, посилання <a> НЕ підкреслювати,  фон на всіх сторінках залити зеленим, і т.д. А потім змусити ці 100 сторінок HTML звертатися до файлу CSS і черпати з нього потрібну інформацію.

Тепер коли Вам заманеться, наприклад, перефарбувати всі заголовки з червоного в зелений, Вам непотрібно відкривати всі 100 сторінок знаходити в них теги <h1> і вказувати в кожному що ти тепер не червоний а зелений! Потрібно буде всього лише відкрити файл-опис і змінити в ньому колір елемента <h1> на зелений. Усі заголовки на всіх сторінках сайту, як за помахом чарівної палички, стануть зеленими. Завдяки цій можливості відбувається значне “розвантаження” документів HTML, а це економія обсягу, трафіку, часу, грошей. HTML код стає легким та зручним для читання та редакції.

Бекенд

В часи зародження веб-розробки, достатньо було володіти мовою HTML і писати на ній статичні сторінки. Згодом з’явився CSS, що дозволив легко оформляти візуальну частину сторінки. Знання цих двох мов надавали можливість веб-розробнику створювати повністю укомплектований продукт – веб-сайт. Зараз практично кожна веб-сторінка генерується динамічно, так би мовити “на льоту”, під час кожного вашого запиту. Людина, яка займається розробкою логіки щодо генерації веб-сторінки та роботою з даними сайту, називається бекенд програмістом. Бекенд – це опрацювання коду, який запускається на стороні комп’ютера-сервера. В той час, як HTML/CSS запускається на стороні комп’ютера-користувача.

Бекенд програміст знає хоча б одну серверну мову, з допомогою якої реалізує наступні завдання на серверній стороні:

 • генерує HTML сторінку, яку запитав користувач в адресі браузера;
 • отримує дані від користувача і записує їх в базу;
 • розробляє архітектуру бази даних;
 • розробляє додаткові функціональні модулі: система користувачів на веб-сайті, форми редагування вмісту і т.д.;
 • розробляє логіку щодо співпраці із іншими зовнішніми сервісами, тощо.

Ось перелік сучасних популярних мов програмування, за допомогою яких найчастіше пишуть серверну сторону веб-сайту:

 • Python
 • PHP
 • Java
 • C#
 • Ruby
 • Javascript

Проте, звернемо увагу на PHP (Personal Home Page Tools) – «Інструменти для створення персональних веб-сторінок») – скриптову мову загального призначення. Вона інтенсивно застосовується для розробки веб-додатків та підтримується переважною більшістю хостинг-провайдерів і є однією з лідерів серед мов, що застосовуються для створення динамічних веб-сайтів. Мова та її інтерпретатор розробляються групою ентузіастів в рамках проекту з відкритим кодом.

The user of the computer

Фронтенд

В наш час веб-переглядачі (веб-браузери) надають потужні інструменти та ресурси, аби реалізувати динамічні, “живі” і багаті на функціонал веб-сайти та аплікейшени. Відповідно, залишається все менше причин реалізувати декстопну програму (програму, що потребує інсталяції на вашому комп’ютері) і більшість задач можна реалізувати у вигляді веб-програми. Це одна з причин, чому веб-розробка – це перспективний напрямок. Фронтенд програміст займається розробкою динамічного функціоналу на стороні браузера на мові JavaScript. Завдяки їй, створюються “живі” апплікейшени: веб-сайти, що надають користувачу оновлену інформацію: чати, динамічні стрічки новин тощо.

Ось так коротко ми розібрали етапи створення сайту та хто цим займається. Тож, саме час поговорити про власне засіб реалізації вашої ідеї. Одже, до вашої уваги розгляд одного з найпопулярніших “двигунів” для свторення сайтів – WordPress.

Що таке WordPress і чому він такий популярний?

WordPress in the clouds

Більшість веб-сайтів в мережі інтернет побудовані не з нуля, а за допомогою існуючих систем управління вмістом (CMS) або веб-фреймворків. Обидва інструменти дозволяють пришвидшити створення веб-сайту. CMS – дозволяє без будь-яких знань програмування (веб-розробки) швидко створити і наповнити простенький сайт. Веб-фреймворки, в свою чергу, надають ряд інструментів та бібліотек, що дозволяють програмісту значно швидше розробити веб-сайт.

Як ми вже вище зазначали, одна з найпопулярніших мов веб-розробки – це мова PHP, для якої є такі фреймворки: Symphony, Zend, CakePHP. Крім того, існує велика кількість CMS систем написаних на цій мові: WordPress, Drupal, Joomla, Modx.

WordPress – це найпопулярніша система управління контентом (CMS). За даними Web Technology Surveys, на цьому «движку» станом на 2015 рік працює 23,8% від загального числа існуючих сайтів, тобто кожен 4-ий сайт. CMS WordPress розповсюджується відкритою ліцензійною угодою (GNU GPL). Ви можете вільно використовувати цей продукт в будь-яких цілях, включаючи комерційні. За допомогою WordPress ви можете створити особистий блог, корпоративний сайт, інтернет-магазин, інформаційний портал, галузевий ресурс, галерею мультимедіа.

WordPress використовують The New Yorker, Reuters, TechCrunch, Республіканська партія США, Fortune і багато інших великих ЗМІ, корпорації та організації. Власникам сайтів на WordPress доступні платні і безкоштовні шаблони, за допомогою яких можна кастомізувати зовнішній ресурс. А за допомогою плагінів ви можете вирішувати технічні завдання, забезпечувати необхідну функціональність сайту.  Усе це створює можливості для гнучкого налаштування зовнішнього вигляду і функціональності. Простота адміністрування – це також одна з переваг WordPress. Щоб працювати з WordPress, вам не потрібні спеціальні знання. Принципи роботи з «движком» зрозумілі на інтуїтивному рівні.

Звичайно, вам доведеться витратити набагато більше часу, щоб перетворити шаблонний продукт в щось нове і цікаве. Але на першу публікацію ви витратите не більш як 5 хвилин.

Створення сайту – це не втілення мистецтв дизайнера, це cкладні етапи проектування й оптимізації сайту.  Грамотний підхід до розробки сайту – це ключ до його успішного існування в мережі Інтернет, а звідси й успішності вашої бізнес-ідеї, блогу, новинного сайту тощо. Цього можна й треба навчитись!  Усе, що потрібно від вас – це бажання навчатись, а також готовність прикласти до цього максимум зусиль. Згодом, ваші знання і вміння втіляться вами у готовий, професійний продукт, що буде тішити вас довгий час.

1961 0

Коментарі

Будьте першим хто залишить коментар...